skip to Main Content

10 MADDEDE CEZASIZ EĞİTİM

10 MADDEDE CEZASIZ EĞİTİM

Mesafe koymak yerine bağlanmak

Çocuk eğitiminin özü yakınlık hissi ve bağlanmadır. Güvenli bağlanma olmadan çocuk eğitimi olmaz.

Baskı yerine kararlılık

Ebeveynler mutlak olması/olmaması gereken davranışlarda kesin kararlılık sergilemelidir. Çocuk ne kadar ısrar ederse etsin taviz verilmeyecektir.

Sabır yerine genişlik

Çocuk eğitiminde sabır, pasif şiddettir. Ebeveynler daha sabırlı olmak yerine geniş olmaya yönelmeli. Geniş olmak için kendi geçmişlerini onarmaya girişmelilerdir.

Yönetmek yerine eşlik etmek

Kaygılı anne babalar sürekli bir gerginlik ve hata kabul edemez içindedirler. Çocukları kendi olmalarını sağlayacak düzeyde eşlik etmek, duygu düşünce ve davranışları da onlarla birlikte yaşamak hem çocuğa hem de ebeveyne iyi gelecektir.

Mükemmeliyetçilik yerine doğallık

Doğal ebeveynlik çocuğun sağlıklı kişilik gelişimi için mutlak şart olan bir ebeveynlik yetisidir. Onun hata yapa yapa öğrenecek olduğunu hesaba katmak, hata yaptığında affedici olup onu desteklemek çocuğun kişiliğine daha çok katkı sağlar.

El alem yerine kendilik

İç sesleri sürekli başkalarının ne söyleyeceğini fısıldayan anne babalar, çocuğu terbiye etmek için baskı kurup öfke dolu konuşmalar yapmaya adaydırlar.

Öğrenme yerine edinme

Çocuk sözle değil, ebeveynlerinin örnek davranışlarıyla kendini geliştirir. Sözel ifade çocuğa bir şeyleri öğretir fakat örnek davranışlar çocuğun edinmesini sağlar.

İkaz etmek yerine görmezden gelmek

Çocuğun hatalarını yüzüne vurmamak, küçük düşürücü ifadelerle ikaz etmemek önemlidir. Yanlış davranış bir hikaye içinde anlatılır ya da genele hitap edilerek yani dolaylı yoldan çocuğa anlatılmalıdır.

Olgunlaştırmak yerine çocuklaşmak

Çocukluğu doyasıya yaşamak ve oyun oynamak sosyal ve duygusal gelişim için çok önemlidir. Çocuk yıllarını özgürce yaşamamış kişiler, yetişkinlik yıllarında duygularını yönetmekte zorluk çekerler

Back To Top